Stal zbrojeniowa na budowie

Kiedy jest potrzebna?

– Pierwszym elementem wymagającym zazbrojenia jest ława fundamentowa. Następnie pojedyncze pręty potrzebne są do wzmocnienia obszarów pod oknami (pręty umieszcza się w murze – w zaprawie lub w bruzdach w bloczkach) + w nadprożach monolitycznych (choć tu często stosowaną alternatywą są nadproża prefabrykowane). Na kolejnych etapach prac stal jest niezbędna w wieńcu żelbetowym, może być potrzebna w stropie (jeżeli ktoś wybrał wersję monolityczną lub gęstożebrową) i w słupkach ściany kolankowej.
Stal zbrojeniowa składa się ze zbrojenia głównego (grubszych prętów) oraz ze strzemion (pręty o mniejszym przekroju – fi 6)


Gdzie zamawiać? W jaki sposób przyjeżdża?

– Stal zbrojeniową zamawia się w hurtowniach stali. Co ważne, aby oszacować przybliżony koszt zbrojenia, należy określić ciężar stali, gdyż zazwyczaj cennik dotyczy kilogramów. Transport stali odbywa się na specjalnych dwunastometrowych przyczepach. Ze względu na tę długość należy dobrze przemyśleć kwestię rozładunku, gdyż pręty są z samochodu po prostu zrzucane – najwygodniejszą opcją jest żuraw (ale na małej budowie to raczej rzadkość).


Kształtowanie

– Pręty zbrojeniowe to nie tylko pręty proste – niezbędne są także pręty powyginane – kształty, figury. I tutaj istnieją dwie możliwości: zamówienie gotowych kształtów z wytworni stali lub powyginanie je samemu. I jak przystało na samorobów my wybraliśmy tę drugą opcję.


Gięcie zbrojenia

– My zdecydowaliśmy się na kupno giętarki, ale w Internecie jest wiele informacji na temat giętarek typu handmade.
I tak czekając na zgodę na budowę, wyginaliśmy sobie najpierw strzemiona (fi 6), a następnie pręty główne w kształt litery L (fi 12) – potrzebne w narożach ławy.

Nasza giętarka wygląda dokładnie tak:


(źródło: http://archiwum.allegro.pl/oferta/gietarka-do-pretow-strzemion-drutu-fi-6-14-gr-2-i4313615597.html)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *