Ścianka kolankowa

Odwiedzając osiedla domów jednorodzinnych lub przeglądając katalogi projektów typowych można łatwo zauważyć, że liczebnie, jako forma architektoniczna zdecydowanie przeważają domy z użytkowym poddaszem. Nie będziemy teraz rozważać zalet i wad tercetu: parterówka/użytkowe poddasze/piętrowy. Tematem tego wpisu jest funkcjonalność poddasza, którą w uproszczeniu można sprowadzić do wysokości ścianki kolankowej, czyli najniższego miejsca w pomieszczeniach poddasza.

Podstawową obawą związaną ze ścianką kolankową jest wykorzystanie ścian pod skosami oraz uciążliwe obijanie się głową o skos, będący zgodnym z nachyleniem połaci dachowej.
Często pojawiają się głosy: im wyższa ścianka kolankowa tym lepiej. W takim momencie chciałoby się dopowiedzieć: zależy dla kogo/czego? Z całą pewnością wysoka ścianka kolankowa wymaga dogrania długości okapów tak, aby dom dobrze się prezentował. Kolejnym utrudnieniem jest funkcjonalność okien dachowych – ich otwieranie/zamykanie staje się operacją wymagającą wykorzystania drabinki/podestu.
Nie można zapomnieć o ograniczeniach konstrukcyjnych – w przypadku więźby dachowej rozporowej (krokwiowa lub krokwiowo-jetkowa; w uproszczeniu – brak słupów na poddaszu) siła rozporu wywołana ciężarem dachówki i śniegu jest w stanie przewrócić/wypchnąć wysoką ściankę kolankową pozbawioną dodatkowych wzmocnień w postaci słupków żelbetowych. Samo istnienie słupków w ściance kolankowej to zbyt słaby argument na rzecz podwyższania ścianki o kolejne pustaki – od wysokości ścianki zależy rozstaw słupków, zależność ta jest prosta: im wyższa ścianka, tym więcej słupków.
Mając na uwadze zarówno argumenty estetyczne (wygląd budynku) jak i konstrukcyjne, o wysokości ścianki kolankowej należy zdecydować na etapie projektu/adaptacji a nie wykonania, kiedy murarz sugeruje podwyższenie ścianki o 1-2 pustaki, bo „zawsze tak robi”. Cytując klasyka: zostawmy murarzowi co murarskie, konstruktorowi co konstruktorskie.

W celu ułatwienia podjęcia decyzji odnośnie wysokości ścianki kolankowej przedstawiamy Wam proste narzędzie, w którym przesuwając pomarańczowe obiekty możecie zasymulować Wasze warunki:
– nachylenie połaci dachowej,
– wysokość ścianki kolankowej,
– wzrost,
– komfortowa odległość od ściany.

 

One thought on “Ścianka kolankowa

  • Maj 5, 2016 at 7:23 am
    Permalink

    Oj, zgadzam się z tym. Podczas budowy domu często słyszałem „a bo ja tak zawsze robię, podwyższam o tyle i tyle”. Dobrze, że jest ktoś, kto informuje o niby oczywistościach, ale jak się okazuje – wcale dla niektórych nie oczywistych :)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *