Ogrodzenie – DIY

Co do samego ogrodzenia, to można zadać egzystencjalne pytanie: stawiać czy nie stawiać?
Otóż obie możliwości mają wady i zalety.

Zaletą nieogradzania działki jest niewątpliwie brak wydatku finansowego, ale także, w zależności od umiejscowienia działki względem sąsiadów, brak ogrodzenia może znacząco ułatwić dostęp dużych maszyn lub samochodów dostawczych do serca budowy.

My jednak zdecydowaliśmy się na ogrodzenie, gdyż granica naszej działki była mocno zatarta, a zdarzało się, że spacerowicze z czworonogami nie byli świadomi, że wchodzą na teren prywatny.

Rodzajów materiałów na ogrodzenie jest bardzo wiele od drewnianego płota począwszy, poprzez metalową sztywną siatkę, na betonowych przęsłach skończywszy. Oczywiście wszystkie warianty różnią się ceną i pozorną odpornością na włamanie.

W naszym przypadku wybór padł na połączenie siatki leśnej i stempli budowlanych, z dwóch prostych powodów: po pierwsze cena, a po drugie montaż mogliśmy wykonać sami. (Powiedzmy sami, bo pomagali nam nasi tatowie)

Najtrudniejszym etapem było osadzenie stempli w gruncie, innymi słowy wydrążenie dziury w ziemi. Trudność sprawiał bardzo twardy grunt – rozwiązaniem okazało się użycie ręcznego wiertła (dołownika).


Następnie wystarczyło poustawiać stemple, usztywnić je i przy pomocy skobli przymocować siatkę. Ot, cała filozofia.

Uwaga!
Budowa ogrodzenia do wysokości 2.20m nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia, jednak jeżeli nasza działka graniczy z drogą publiczną to musimy zgłosić zamiar do lokalnej administracji architektoniczno-budowlanej.
I standardowo z budową ogrodzenia można ruszyć 31. dnia po zgłoszeniu.

2 thoughts on “Ogrodzenie – DIY

 • Grudzień 11, 2016 at 11:27 pm
  Permalink

  Witam. Trochę mało informacji… Jakiej grubości kołków użyliście? NA jaką głębokość zostały wkopane? No i jaka jest odległość pomiędzy kołkami.

  Pozdrawiam

  Reply
  • Grudzień 12, 2016 at 4:36 pm
   Permalink

   Stemple mają średnicę ok. 7 cm, ich rozstaw to 2.5 m. Wkopaliśmy je na 40 cm, plan zakładał większą głębokość, ale twarda glina zrewidowała założenia :)

   Całość spełnia swą zasadniczą rolę – teren jest optycznie wydzielony, choć oczywiście antywłamaniowości nie ma tu prawie żadnej.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *