Nadproża

Tym razem słów kilka o możliwych rozwiązaniach nadproży, czyli belek zamykających otwory okienne/drzwiowe od góry. Nadproża są kluczowymi elementami ścian, przenoszącymi obciążenia z wyższych kondygnacji na ściany nośne. W przeszłości były murowane, wykonywane z drewna lub stali, obecnie dominuje żelbet, choć również i tu występuje różnorodność.
Do powszechnie stosowanych rozwiązań nadproży należą (kolejność związana jest z malejącą pracochłonnością na placu budowy):
– nadproża żelbetowe monolityczne, deskowane w formach U, podpierane na czas zalewania i pielęgnacji, zbrojone i zalewane na budowie,
– nadproża żelbetowe monolityczne, z wykorzystaniem kształtek nadprożowych, zbrojone i zalewane identycznie jak monolit deskowany,
– nadproża żelbetowe prefabrykowane, najczęściej L-19 (o kształcie litery L, wysokości 19 cm), stosowane w zależności od grubości ściany podwójnie/potrójnie bądź poczwórnie, z wypełnieniem betonem,
– nadproża żelbetowe strunobetonowe, niskie – 12 cm, belki wykonane z mocnego betonu zbrojnego wstępnie naciągniętymi strunami, które po związaniu betonu są zwalniane, przez co belka jest wstępnie sprężona – jej nośność przewyższa klasyczne rozwiązania; nie wymaga szalowania ani stemplowania.

nadproza

Z uwagi na skromne zasoby ludzkie zdecydowaliśmy się na belki strunobetonowe, które wystarczyło wstawić nad otwory okienne, opierając na warstwie zaprawy cementowej. Strunobeton jest droższy od standardowych rozwiązań, jednak oszczędza się czas, który w przypadku budowania w wolnych chwilach jest bezcenny.
W trakcie budowy wykonaliśmy dwa monolityczne nadproża w klasycznej technice – tj. deskowane i stemplowane. Wyniknęło to z poszerzenia jednego z otworów już po zrealizowaniu zamówienia na strunobetonowe belki oraz kwestii nośności – nadproża strunobetonowe produkowane są w standardowych wymiarach, przez co w przypadku dużego i mocno obciążonego otworu nie zawsze dają radę. Mając porównanie praco- i czasochłonności pomiędzy monolitem a strunobetonem możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić – jeżeli budujesz własnymi siłami – skontaktuj się z najbliższą wytwórnią prefabrykacji – strunobeton to Twój przyjaciel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *