Katalogowanie pomysłów

Patrząc z kobiecej perspektywy wybudowanie domu to jedno, ale do przyjemniejszych rzeczy należy jego wyposażanie.
W moim przypadku do tego etapu jeszcze daleko, ale żeby się dobrze przygotować dobrze jest zacząć jak najwcześniej.

Co zacząć? Katalogować pomysły.
Bardzo często przeglądając strony internetowe natrafiam na inspirujące rozwiązania, które warto zapamiętać, zaadaptować i odwzorować we własnych warunkach. Jednakże pamięć ludzka jest ulotna, dlatego przedstawiam dwa sposoby przechowywania pomysłów na dysku.


DRZEWKO FOLDERÓW
– rozwiązanie wizualne

Na dysku tworzę folder o nazwie Pomysły do domu, a w nim kolejne z nazwami pomieszczeń lub charakterystycznych obiektów, np. kuchnia, salon, schody, ogród.
Następnie w każdym z tych folderów tworzę foldery z kategoriami np. oświetlenie, meble, ściany, gadżety, DIY, na bogatą przyszłość.
(W wersji dla mniej drobiazgowych można poprzestać na pomieszczeniach)
I w tych folderach umieszczam zdjęcia z Internetu. Kopalnią inspiracji jest Pinterest oraz blogi „wnętrzarskie”, designerskie czy rękodzielnicze.

1 Często jednak pojedyncze zdjęcie nie wystarczy, dlatego warto zapisać źródło. Można to zrobić dwojako:
– zapisując nazwę pliku jako link do strony internetowej,
– zapisując nazwy plików jako kolejne numery, a w pliku tekstowym (umieszczonym w tym samym folderze) do odpowiednich numerów przypisujemy linki.

NOTATNIK – rozwiązanie opisowo-wizualne

Po pierwsze trzeba znaleźć dobry program do tworzenia notatek typu OneNote, Evernote, AllMyNotes. Ja korzystam z tego ostatniego i na jego przykładzie zilustruję to rozwiązanie.
Początek jest podobny jak poprzednio – tworzę drzewko folderów. Na koniec w odpowiednich folderach tworzę notatki, np. Pomysły do domu -> Kuchnia -> Meble -> Nowa notatka, tam wklejam zdjęcie, link i swoje przemyślenia. Każdy pomysł umieszczam w nowej notatce.

Notatnik ma tę przewagę nad drzewkiem folderów, że można w nim umieścić sam tekst, samo zdjęcie lub link. Natomiast to Explorator Windows umożliwia podgląd wszystkich zdjęć w postaci miniatur.
Sposób przechowywania marzeń jest tak naprawdę dowolny, ważne, żeby trzymać się jakiegoś swojego porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *