Chudy beton

Wracamy do tematów budowlanych.

Po rozprowadzeniu kanalizacji sanitarnej i zasypaniu fundamentów nadchodzi czas na kolejną z robót betonowych – wylanie chudego betonu, który będzie stanowić pierwszą warstwę konstrukcyjną podłogi.
Ok, pytanie ile % tłuszczu ma chudy beton?

Przymiotnik „chudy” związany jest z niewielką wytrzymałością na ściskanie. Ten „słaby” beton jest złożony z takich samych składników jak normalny, tzn. z cementu, piasku i wody, jednak w przeciwieństwie do mocniejszych braci, zawartość piasku w m3 mieszanki jest większa, natomiast cementu mniejsza, co przekłada się bezpośrednio na cenę – chudy beton jest tańszy od normalnego o ok. 30 – 50 zł/m3. W języku inżynierskim za chudy beton uważa się betony poniżej klas C12/15.

instalacje

W wytwórniach możemy spotkać dwie konsystencje chudego betonu – półciekłą, przystosowaną do podawania przy pomocy pompy oraz gęstoplastyczną, która trafia na miejscu przy pomocy rynien do transportu betonu (do wynajęcia w węzłach betoniarskich/w wersji DIY można je zrobić z rynien, rur PCV). My, z uwagi na skromne zasoby ludzkie, skorzystaliśmy z usługi pompy do betonu.

instalacje

Przed wylaniem chudego betonu warto rozłożyć na zagęszczonym piasku najtańszą folię budowlaną. Z uwagi na niewielki koszt jest to opłacalna inwestycja, ponieważ warstwa folii będzie stanowić pierwszą barierę przed kapilarnie podciąganą wodą z gruntu poniżej naszej podłogi. Należy pamiętać, aby nie układać pasów folii na styk – 20 cm zakłady powinny wystarczyć.

instalacje

Na końcu pragnę Was uczulić na konieczność pielęgnacji betonu – odwieczna zasada głosi, że mocny beton nie wymaga dużych ilości wody na początku, tylko systematycznego podlewania i ochrony przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *