Budulec ścian nośnych

Polski rynek materiałów ściennych został zdominowany przez dwa produkty: ceramikę poryzowaną oraz beton komórkowy. Pierwszy z nich, będący rozwinięciem technologicznym ceramiki tradycyjnej – cegieł, kojarzony jest głównie z produktem Porotherm, firmy Wienerberger. Beton komórkowy będący w istocie wysoko-napowietrzonym betonem znany jest głównie jako marki Solbet oraz Ytong.
 
Wybór pomiędzy tymi dwoma materiałami jest jednym z wielu trudnych dylematów, przed którymi staje osoba budująca dom. Największym problemem w trakcie podejmowania decyzji jest przebicie się przez szereg mitów i półprawd rozpowszechnianych przez przedstawicieli handlowych, których najważniejszym celem jest maksymalizacja zysku pochodzącego ze sprzedaży polecanych rozwiązań.
 
W kilku punktach podzielimy się z Wami argumentami, które w naszym przypadku przeważyły szalę na stronę betonu komórkowego, przy ścianie dwuwarstwowej – warstwa nośna + styropian:

      ● beton komórkowy jest materiałem porowatym, dzięki czemu cięcie, szlifowanie i wykonywanie w nim bruzd jest czynnością banalną, nie wymagającą specjalnych narzędzi,
 
      ● bloczki z betonu mają jednakowe właściwości we wszystkich kierunkach, tzn. niewykorzystane ścinki można wykorzystać jako uzupełnienie; ilość odpadów jest minimalna,
 
      ● zdecydowana większość bloczków posiada klasy dokładności wykonania TLMB oraz TLMA, dzięki czemu możliwe jest murowanie na cienką zaprawę, którą kupuje się w workach 25 kg i miesza się przy pomocy wiertarki z dodatkiem minimalnej ilości wody – nie potrzebujemy betoniarki, piasku, stałego źródła wody,
 
      ● mocowanie obrazów, szafek w ścianie wykonanej z betonu komórkowego nie wymaga specjalnych kołków rozporowych, niezbędnych w przypadku ceramiki poryzowanej.
 
W zależności od regionu kraju różnie wygląda dostępność fachowców, gotowych do wymurowania ścian z betonu komórkowego, który wymaga większej uwagi i dokładności przy murowaniu niż ceramika. Ceny ściennych materiałów budowlanych są silnie uzależnione od odległości od fabryk, z czym związane są koszty transportu.

Na koniec zamieszczamy 2 min z życia murarza:)
Enjoy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *