Jak zasypać fundamenty?

Po wymurowaniu ścian fundamentowych, powstałą przestrzeń trzeba czymś wypełnić. I tu pojawia się pytanie czym i w jaki sposób.

Już śpieszymy z odpowiedzią.

Otóż najlepszy do zasypania jest piasek. Dokładniej – piasek kopalniany (kanciasty), inaczej piasek do zasypek. W handlu można spotkać również piasek rzeczny (wydobywany z dna rzek i jezior), który z uwagi na okrągłość ziaren (wieloletni transport piasku po dnie zbiornika wodnego swoje zrobił) jest trudno zagęszczalny.


W naszym przypadku złamaliśmy zasady sztuki budowlanej wrzucając na dno wykopu resztki gliny, pozostałe po wykopach pod ławy fundamentowe.

Dlaczego jest to niezgodne ze sztuką budowlaną? Glina należy do gruntów wysadzinowych, które pod wpływem temperatur poniżej 0 znacznie zwiększają swoją objętość (dokładniej to woda w nich zawarta zamarza, przez co zwiększa się objętość gruntu). W przypadku podłoża pod fundamentem/zasypek widocznym skutkiem jest podniesienie fundamentów/posadzki wewnątrz pomieszczeń. Na drugim biegunie jest humus, czyli ziemia urodzajna/czarna ziemia zalegająca najbliżej naszych stóp. On z biegiem lat maleje, wskutek procesów gnilnych znajdujących się w nim szczątków roślinnych i zwierzęcych.

Dlaczego tak postąpiliśmy? Budowa domu to wiele kompromisów i podejmowania trudnych decyzji. Wykorzystanie resztek gliny zdjęło z nas problem „co z nią dalej zrobić” oraz oszczędziło kolejną wywrotkę piasku. Ryzyko przemarznięcia tej gliny z uwagi na głebokość zalegania jest niewielkie.

Przed zamówieniem piasku niezbędna jest wiedza ile właściwie go potrzeba. Pierwsza potrzebna informacja to objętość do zasypania, czyli w uproszczeniu pole powierzchni wszystkich pomieszczeń parteru pomnożone przez głębokość od dna wykopu do planowanego poziomu dna chudego betonu. Kolejnym krokiem jest przyjęcie gęstości piasku. Sugerujemy przyjąć ją na poziomie 1.6 / 1.7 tony na m3. Po przemnożeniu objętości przez gęstość otrzymasz potrzebną liczbę ton piasku, którą podajesz Twojemu dostawcy.

Zageszczarka

Zasypując fundamenty konieczne jest zagęszczanie piasku co około 20 – 30cm. Dzięki temu unikniemy w przyszłości osiadania podłogi i ścianek działowych. I tu z pomocą przychodzą wypożyczalnie sprzętu budowlanego. Niezastąpione instytucje dla samorobów, w których można wypożyczyć wszystko – od koparki po wkrętarkę. Sugerujemy wypożyczenie małej zagęszczarki. Małej, tzn. o masie 100 kg (taka budowlana miara „małości” 😉 ). Nie zapomnijcie o solidnym zlaniu piasku wodą – jeżdżenie zagęszczarką po suchym piasku jest zbliżone do spaceru plutonu wojska po plaży. Piasek zamiast się zagęścić, trafi do kamaszy żołnierzy.

Zageszczone

Na tym etapie trzeba także pamiętać o kanalizacji, ale o tym będzie kolejny wpis.

2 thoughts on “Jak zasypać fundamenty?

 • Wrzesień 21, 2015 at 7:21 am
  Permalink

  co prawda nie budowałam jeszcze domu, ale sama robiłam remont mieszkania, także coś tam o pracach tego typu wiem 😛 muszę podesłać ten link swojemu facetowi :)

  Reply
 • Wrzesień 21, 2015 at 7:23 am
  Permalink

  Nam budowlańcy wsypali w fundamenty gruz. Dom osiadał i osiadał, aż podłoga w łazience była o 6 cm niżej w jednym rogu:) Zasypywanie fundamentów jest takie niedoceniane, a potem mogą sprawiać tyle kłopotów…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *